  • B57237S600M
B57237S600M
advertisement
Manufacturer No:
B57237S600M
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-B57237S600M
Purchasing and Inquiry
B57237S600M Overview
B57237S600M Features
Package/Case: Bulk
60Ohm Resistance
Current Rating of 1.6A
20% Tolerance
B57237S600M Applications
There are a lot of TDK Corporation B57237S600M NTC Thermistors applications.
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Air-conditioning systems
  • Compensation of pressure sensors
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
  • Refrigeration
  • Temperature detection of battery cells
  • Temperature detection for CPU and memory device
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Liquid Level Sensing
Step5Bar-code shipping tag
B57237S600M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Weight
    2.000002g
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Resistance
    60Ohm
  • Max Operating Temperature
    170°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power Rating
    3.1W
  • Current Rating
    1.6A
  • Approval Agency
    UL
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Power Dissipation-Max
    3.1W
  • Dissipation Factor
    17 %
  • Diameter
    15mm
  • Width
    7mm