  • B57311V2221K60
B57311V2221K60
advertisement
Manufacturer No:
B57311V2221K60
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B57311V2221K60
Purchasing and Inquiry
B57311V2221K60 Overview
Usually, NTC thermistors are packaged in a Cut Tape (CT). For NTC thermistors, 125°C is the maximum operating temperature. For reliability, NTC thermistors can operate at a minimum temperature of -55°C. An NTC thermistor with a total of 2 terminations is presented here. To make NTC thermistors work, the 2 pins must be connected.
B57311V2221K60 Features
2 Pins
Package/Case: Cut Tape (CT)
220Ohm Resistance
10% Tolerance
B57311V2221K60 Applications
There are a lot of EPCOS B57311V2221K60 NTC Thermistors applications.
  • Temperature detection of battery cells
  • Temperature regulation and measurement
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Automotive electronics
  • Temperature compensation of display contrast
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Electronic Thermometers
  • LCD compensation
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Compensation of pressure sensors
Step5Bar-code shipping tag
B57311V2221K60
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    220Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Power Rating
    180mW
  • Depth
    800μm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Power Dissipation-Max
    180mW
  • Terminal Placement
    DUAL
  • Accuracy
    3 %
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Thermal Sensitivity Index
    3550 K
  • Height
    900μm
  • Length
    1.6mm