  • B57311V2331J060
B57311V2331J060
advertisement
Manufacturer No:
B57311V2331J060
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B57311V2331J060
Package:
0603
Purchasing and Inquiry
B57311V2331J060 Overview
Thermistors manufactured by NTC are packaged as Tape and Reel. 0603 includes it for your convenience. NTC thermistors have a total of 2 terminals. For the NTC thermistors to work properly, 2 pins must be connected in order to make it work. It is possible to absorb 0.18W power dissipation by the electronic component.
B57311V2331J060 Features
2 Pins
Package/Case: Tape and Reel
330Ohm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.18W
5% Tolerance
B57311V2331J060 Applications
There are a lot of EPCOS B57311V2331J060 NTC Thermistors applications.
  • Air-conditioning systems
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
  • LCD compensation
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Temperature regulation and measurement
  • Temperature detection of battery cells
  • Battery packs
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Electronic Thermometers
Step5Bar-code shipping tag
B57311V2331J060
  • Package / Case
    0603
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    330Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, CARDBOARD, 7 INCH
  • Depth
    800μm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.18W
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Thermal Sensitivity Index
    3540 K
  • Length
    1.6mm