  • B57321V2102J060
B57321V2102J060
advertisement
Manufacturer No:
B57321V2102J060
HK JDW NO:
3410-B57321V2102J060
Package:
Datasheet:
B57321V2102J060
Purchasing and Inquiry
B57321V2102J060 Overview
Temperatures below 125°C can be reliably used with NTC thermometers. It is recommended that NTC thermistors be used at a temperature of -55°C in order to ensure reliability. Having a total of 2 terminations, these NTC thermistors are comprised of a single NTC. A NTC thermistor must have the 2 pins connected in order to function properly. In this case, the electronic component can absorb the dissipation of 0.18W.
B57321V2102J060 Features
2 Pins
1kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.18W
5% Tolerance
B57321V2102J060 Applications
There are a lot of EPCOS B57321V2102J060 NTC Thermistors applications.
  • Temperature regulation and measurement
  • LCD compensation
  • Electronic Thermometers
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Electronic Thermometers
  • Temperature measurement and compensation
  • Temperature compensation of display contrast
  • Liquid Level Sensing
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
Step5Bar-code shipping tag
B57321V2102J060
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    2
  • Weight
    6.010099mg
  • Tolerance
    5%
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    1kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Power Rating
    180mW
  • Packing Method
    TR, CARDBOARD, 7 INCH
  • Depth
    800μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.18W
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Thermal Sensitivity Index
    3980 K
  • Height
    900μm
  • Length
    1.6mm