  • B57331V2223J60
B57331V2223J60
advertisement
Manufacturer No:
B57331V2223J60
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B57331V2223J60
Package:
Datasheet:
B57331V2223J60
Purchasing and Inquiry
B57331V2223J60 Overview
NTC thermistors comes in the package of a Tape & Reel (TR). The maximum operating temperature of NTC thermistors is 125°C. n order to ensure reliability, NTC thermistors are rated for operation at a minimum temperature of -55°C. A total of 2 terminations are on these NTC thermistors. It is necessary to connect the 2 pins of the NTC thermistors in order for them to function properly.
B57331V2223J60 Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
22kOhm Resistance
5% Tolerance
B57331V2223J60 Applications
There are a lot of EPCOS B57331V2223J60 NTC Thermistors applications.
  • Temperature regulation and measurement
  • Temperature compensation for crystal oscillator
  • Liquid Crystal Display
  • Air-conditioning systems
  • Heating systems
  • Temperature detection for CPU and memory device
  • Electronic Thermometers
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Refrigeration
Step5Bar-code shipping tag
B57331V2223J60
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    22kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Power Rating
    180mW
  • Depth
    800μm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Power Dissipation-Max
    180mW
  • Terminal Placement
    DUAL
  • Accuracy
    3 %
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Thermal Sensitivity Index
    4500 K
  • Height
    900μm
  • Length
    1.6mm