  • B57364S100M51
B57364S100M51
advertisement
Manufacturer No:
B57364S100M51
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-B57364S100M51
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
B57364S100M51 Overview
A NTC thermistor comes in a Tape & Reel (TR) package. The Radial package includes it for convenience. Temperatures of 170°C provide reliable operation of NTC thermistors. Optimal reliability requires a minimum temperature of -55°C for NTC thermistors. It is necessary to connect the 2 pins of the NTC thermistors in order for them to function properly. As long as the fuse element remains intact, the maximum current of the NTC thermistors can be 7.5A.
B57364S100M51 Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
10Ohm Resistance
Current Rating of 7.5A
20% Tolerance
B57364S100M51 Applications
There are a lot of TDK Corporation B57364S100M51 NTC Thermistors applications.
  • Electronic Thermometers
  • Air-conditioning systems
  • Temperature Regulation and Measurement
  • Heating systems
  • Temperature detection for CPU and memory device
  • CD players
  • Mobile phones
  • LCD compensation
  • Battery Packs and Portable Electronics
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
Step5Bar-code shipping tag
B57364S100M51
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    4.000004g
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    20%
  • Resistance
    10Ohm
  • Max Operating Temperature
    170°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power Rating
    5.1W
  • Depth
    7mm
  • Current Rating
    7.5A
  • Approval Agency
    UL
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Diameter
    1 mm
  • Diameter
    20.955mm
  • Width
    7mm
  • Thickness
    7mm