  • B57371V2682J060
B57371V2682J060
advertisement
Manufacturer No:
B57371V2682J060
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B57371V2682J060
Purchasing and Inquiry
B57371V2682J060 Overview
NTC thermistors comes in the package?of a Tape and Reel. Temperatures of 125°C provide reliable operation of NTC thermistors. NTC thermistors can operate at -55°C for relability. There are 2 terminations on these NTC thermistors. NTC thermistors must have their 2 pins connected in order to function properly. Electronic components are capable of absorbing power dissipation in the range 0.18W.
B57371V2682J060 Features
2 Pins
Package/Case: Tape and Reel
6.8kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.18W
5% Tolerance
B57371V2682J060 Applications
There are a lot of EPCOS B57371V2682J060 NTC Thermistors applications.
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Liquid Level Sensing
  • Liquid Crystal Display
  • Temperature compensation of display contrast
  • Temperature detection for CPU and memory device
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Temperature regulation and measurement
  • Refrigeration
  • Electronic Thermometers
Step5Bar-code shipping tag
B57371V2682J060
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    6.010099mg
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    6.8kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Power Rating
    180mW
  • Packing Method
    TR, CARDBOARD, 7 INCH
  • Depth
    800μm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.18W
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Thermal Sensitivity Index
    4455 K
  • Height
    900μm
  • Length
    1.6mm