  • B57371V2683J060
B57371V2683J060
advertisement
Manufacturer No:
B57371V2683J060
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B57371V2683J060
Package:
0603
Datasheet:
B57371V2683J060
Purchasing and Inquiry
B57371V2683J060 Overview
There is a Tape and Reel package for NTC thermistors. As a convenience, the package 0603 includes it. With a maximum operating temperature of 125°C, NTC thermistors operate reliably. It's best to operate NTC thermistors at -55°C for reliability. These NTC thermocouples have 2 terminals. It is imperative to connect the 2 pins of the NTC thermistors in order to make it work. Unlike other electronic components, the electronic component can absorb power dissipation of 0.18W.
B57371V2683J060 Features
2 Pins
Package/Case: Tape and Reel
68kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.18W
5% Tolerance
B57371V2683J060 Applications
There are a lot of EPCOS B57371V2683J060 NTC Thermistors applications.
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
  • Temperature compensation for crystal oscillator
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Water heaters
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Battery packs
  • Temperature measurement and compensation
  • Temperature Regulation and Measurement
  • Liquid Crystal Display
Step5Bar-code shipping tag
B57371V2683J060
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    0603
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    6.010099mg
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    68kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Power Rating
    180mW
  • Packing Method
    TR, CARDBOARD, 7 INCH
  • Depth
    800μm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.18W
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Thermal Sensitivity Index
    4455 K
  • Height
    900μm
  • Length
    1.6mm