  • B57401V2103H062
B57401V2103H062
advertisement
Manufacturer No:
B57401V2103H062
HK JDW NO:
3410-B57401V2103H062
Purchasing and Inquiry
B57401V2103H062 Overview
The maximum operating temperature of 125°C allows for reliable operation of NTC thermistors. In order to ensure reliability, NTC thermistors should operate at -55°C as low as possible. An NTC thermistor with a total of 2 terminations is presented here. The NTC thermistors must have the 2 pins connected for them to work properly.
B57401V2103H062 Features
2 Pins
10kOhm Resistance
3% Tolerance
B57401V2103H062 Applications
There are a lot of EPCOS B57401V2103H062 NTC Thermistors applications.
  • Temperature detection for CPU and memory device
  • Liquid Level Sensing
  • LCD compensation
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Electronic Thermometers
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Battery packs
  • Compensation of pressure sensors
  • Heating systems
  • Water heaters
Step5Bar-code shipping tag
B57401V2103H062
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
  • Tolerance
    3%
  • Resistance
    10kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C