  • B57411V2470K62
B57411V2470K62
advertisement
Manufacturer No:
B57411V2470K62
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B57411V2470K62
Package:
Datasheet:
B57411V2470K62
Purchasing and Inquiry
B57411V2470K62 Overview
There is a package of a Tape & Reel (TR) in which NTC thermistors can be found. Temperatures below 125°C allow NTC thermistors to operate reliably. It is recommended that NTC thermistors be used at a temperature of -55°C in order to ensure reliability. Having a total of 2 terminations, these NTC thermistors are comprised of a single NTC. For the NTC thermistors to work properly, 2 pins must be connected in order to make it work.
B57411V2470K62 Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
47Ohm Resistance
10% Tolerance
B57411V2470K62 Applications
There are a lot of EPCOS B57411V2470K62 NTC Thermistors applications.
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Electronic Thermometers
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Refrigeration
  • Water heaters
  • LCD compensation
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Temperature detection for CPU and memory device
Step5Bar-code shipping tag
B57411V2470K62
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    47Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Power Rating
    210mW
  • Packing Method
    TR, BLISTER, 7 INCH
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Power Dissipation-Max
    210mW
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Accuracy
    3 %
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Thermal Sensitivity Index
    3540 K
  • Height
    1.3mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm