  • B57421V2102H62
B57421V2102H62
advertisement
Manufacturer No:
B57421V2102H62
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B57421V2102H62
Package:
0805
Purchasing and Inquiry
B57421V2102H62 Overview
NTC thermistors comes in the package?of a Tape & Reel (TR). 0805 includes it as a convenience. NTC thermistors can operate reliably at 125°C due to their maximum operating temperature. Thermistors can operate at -55°C for reliability. As a prerequisite for the NTC thermistors to function properly, the 2 pins must be connected.
B57421V2102H62 Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
3% Tolerance
B57421V2102H62 Applications
There are a lot of EPCOS B57421V2102H62 NTC Thermistors applications.
  • Electronic Thermometers
  • Automotive Electronics
  • Heating systems
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
  • Liquid Crystal Display
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Electronic Thermometers
  • Liquid Level Sensing
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
Step5Bar-code shipping tag
B57421V2102H62
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    3%
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Depth
    1.25mm
  • Power Dissipation-Max
    210mW
  • Length
    2mm