  • B57421V2471K62
B57421V2471K62
advertisement
Manufacturer No:
B57421V2471K62
HK JDW NO:
3410-B57421V2471K62
Package:
0805
Datasheet:
B57421V2471K62
Purchasing and Inquiry
B57421V2471K62 Overview
In the package of a Tape & Reel (TR), you can find NTC thermistors. It's in the 0805 package for convenience. A NTC thermistor operating at 125°C can operate reliably. It is recommended that NTC thermistors be used at a temperature of -55°C in order to ensure reliability. It is noted that these NTC thermistors have a total of 2 terminations. In order for the NTC thermistors to function correctly, the 2 pins must be connected.
B57421V2471K62 Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
470Ohm Resistance
10% Tolerance
B57421V2471K62 Applications
There are a lot of EPCOS B57421V2471K62 NTC Thermistors applications.
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Air-conditioning systems
  • Temperature Regulation and Measurement
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Temperature compensation of display contrast
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Temperature detection for CPU and memory device
  • Battery packs
  • Temperature detection of battery cells
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
Step5Bar-code shipping tag
B57421V2471K62
    Select All
  • Accuracy
    3 %
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Thermal Sensitivity Index
    3980 K
  • Height
    1.3mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    470Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Power Rating
    210mW
  • Packing Method
    TR, BLISTER, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Power Dissipation-Max
    210mW