  • B57431V2104J62
B57431V2104J62
advertisement
Manufacturer No:
B57431V2104J62
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B57431V2104J62
Purchasing and Inquiry
B57431V2104J62 Overview
Packaged with a Tape & Reel (TR) are NTC thermistors. NTC thermistors are designed to operate reliably at temperatures below 125°C. NTC thermistors can operate at -55°C for relability. These NTC thermistors have a total of 2 terminations. It is imperative to connect the 2 pins of the NTC thermistors in order to make it work.
B57431V2104J62 Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
100kOhm Resistance
5% Tolerance
B57431V2104J62 Applications
There are a lot of EPCOS B57431V2104J62 NTC Thermistors applications.
  • Automotive electronics
  • Liquid Crystal Display
  • Refrigeration
  • Temperature detection of battery cells
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Mobile phones
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
  • Battery packs
  • Temperature Regulation and Measurement
  • Automotive Electronics
Step5Bar-code shipping tag
B57431V2104J62
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    100kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Power Rating
    210mW
  • Packing Method
    TR, BLISTER, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Power Dissipation-Max
    210mW
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Accuracy
    3 %
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Thermal Sensitivity Index
    4470 K
  • Height
    1.3mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm