  • B57431V2473K062
B57431V2473K062
advertisement
Manufacturer No:
B57431V2473K062
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B57431V2473K062
Package:
0805
Purchasing and Inquiry
B57431V2473K062 Overview
In order to make it more convenient, it has been included in the package 0805. A maximum operating temperature of 125°C is required for the reliable operation of NTC thermistors. For reliability, NTC thermistors can operate at a minimum temperature of -55°C. Total number of terminations on these NTC thermometers is 2. The 2 pins of the NTC thermistors must be connected to make the thermistors work correctly.
B57431V2473K062 Features
2 Pins
47kOhm Resistance
10% Tolerance
B57431V2473K062 Applications
There are a lot of EPCOS B57431V2473K062 NTC Thermistors applications.
  • Temperature measurement and compensation
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Mobile phones
  • Battery packs
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Temperature compensation for crystal oscillator
  • Refrigeration
  • Electronic Thermometers
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
Step5Bar-code shipping tag
B57431V2473K062
  • Package / Case
    0805
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    47kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Power Rating
    210mW
  • Packing Method
    TR, BLISTER, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Thermal Sensitivity Index
    4470 K
  • Height
    1.3mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm