  • B57431V2682J062
B57431V2682J062
advertisement
Manufacturer No:
B57431V2682J062
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B57431V2682J062
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
B57431V2682J062
Purchasing and Inquiry
B57431V2682J062 Overview
Thermistors from NTC come in the form of a Tape & Reel (TR) package. I have included it in package 0805 (2012 Metric) for convenience. A NTC thermistor's resistance tolerance is ±5% in order to work. If you wish to ensure reliable performance, you should set the temperature of NTC thermistors to -55°C~125°C. NTC thermistors are reliable when operating at 125°C. It's best to operate NTC thermistors at -55°C for reliability. NTC thermistors must have their 2 pins connected in order to function properly. It's 210mW power that the NTC thermistors can put out.
B57431V2682J062 Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
Operating Temperature: -55°C~125°C
6.8kOhm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
5% Tolerance
B57431V2682J062 Applications
There are a lot of TDK Electronics Inc. B57431V2682J062 NTC Thermistors applications.
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Temperature compensation of display contrast
  • Battery Packs and Portable Electronics
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Temperature compensation for crystal oscillator
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • Automotive Electronics
  • Automotive electronics
Step5Bar-code shipping tag
B57431V2682J062
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Power Rating
    210mW
  • Depth
    1.25mm
  • Power - Max
    210mW
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Resistance in Ω @ 25°C
    6.8k
  • B Value Tolerance
    ±3%
  • Height
    1.3mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2002
  • Tolerance
    5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    6.8kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C