  • B57540G203H
B57540G203H
advertisement
Manufacturer No:
B57540G203H
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B57540G203H
Package:
Bead, Glass
Datasheet:
B57540G203H
Purchasing and Inquiry
B57540G203H Overview
Those are the thermistors that come in a Bulk. It's in the Bead, Glass package for convenience. As a result, the resistance tolerance for NTC thermistors is ±3%. The temperature of NTC thermistors should be set to -55°C~200°C in order to ensure reliable performance. In order for the NTC thermistors to operate correctly, the 2 pins must be connected. Thermistors manufactured by NTC are capable of dissipating a maximum of 18mW of power.
B57540G203H Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
Operating Temperature: -55°C~200°C
20kOhm Resistance
Mounting Type: Through Hole
3% Tolerance
B57540G203H Applications
There are a lot of TDK Electronics Inc. B57540G203H NTC Thermistors applications.
  • Mobile phones
  • Temperature compensation for crystal oscillator
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Temperature detection of battery cells
  • Heating systems
  • Electronic Thermometers
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Refrigeration
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
Step5Bar-code shipping tag
B57540G203H
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Bead, Glass
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    3%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Resistance
    20kOhm
  • Power Rating
    18mW
  • Max Power Dissipation
    18mW
  • Lead Length
    2.56 65.00mm
  • Lead Diameter
    150 μm
  • Resistance Tolerance
    ±3%
  • Resistance in Ω @ 25°C
    20k
  • B25/85
    3970K
  • B25/100
    4006K
  • Diameter
    800μm
  • Height
    1.4mm