  • B57550G0303F000
B57550G0303F000
advertisement
Manufacturer No:
B57550G0303F000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B57550G0303F000
Package:
Bead, Glass
Datasheet:
B57550G0303F000
Purchasing and Inquiry
B57550G0303F000 Overview
A NTC thermistor comes in a Bulk package. As a convenience, the package Bead, Glass includes it. To make NTC thermistors work the resistance tolerance must be ±1%. Setting NTC thermistors to -55°C~200°C ensures reliable performance. Temperatures below 200°C can be reliably used with NTC thermometers. NTC thermistors can operate at a minimum temperature of -55°C without compromising reliability. In order for the NTC thermistors to operate correctly, the 2 pins must be connected. In a NTC thermistor, the maximum power is set to 32mW. The maximum power dissipation for NTC thermistors is 32mW.
B57550G0303F000 Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
Operating Temperature: -55°C~200°C
30kOhm Resistance
Mounting Type: Through Hole
1% Tolerance
B57550G0303F000 Applications
There are a lot of TDK Electronics Inc. B57550G0303F000 NTC Thermistors applications.
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • Temperature compensation of display contrast
  • Temperature measurement and compensation
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • LCD compensation
  • CD players
  • Personal Computer and Peripheral Device
Step5Bar-code shipping tag
B57550G0303F000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Tolerance
    1%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    30kOhm
  • Max Operating Temperature
    200°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Max Power Dissipation
    32mW
  • Lead Length
    2.80 71.00mm
  • Power - Max
    32mW
  • Resistance Tolerance
    ±1%
  • Resistance in Ω @ 25°C
    30k
  • B Value Tolerance
    ±1%