  • B57550G1303H000
B57550G1303H000
advertisement
Manufacturer No:
B57550G1303H000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B57550G1303H000
Package:
Bead, Glass
Datasheet:
B57550G1303H000
Purchasing and Inquiry
B57550G1303H000 Overview
B57550G1303H000 Features
Package/Case: Bulk
Operating Temperature: -55°C~200°C
30kOhm Resistance
Mounting Type: Through Hole
3% Tolerance
B57550G1303H000 Applications
There are a lot of TDK Electronics Inc. B57550G1303H000 NTC Thermistors applications.
  • Temperature measurement and compensation
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Electronic Thermometers
  • Battery packs
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Water heaters
  • Temperature detection for CPU and memory device
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Temperature compensation of display contrast
Step5Bar-code shipping tag
B57550G1303H000
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Bead, Glass
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Tolerance
    3%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Resistance
    30kOhm
  • Power Rating
    32mW
  • Lead Length
    2.80 71.00mm
  • Lead Diameter
    200 μm
  • Resistance Tolerance
    ±3%
  • Resistance in Ω @ 25°C
    30k
  • B25/85
    3973K
  • B25/100
    3988K
  • Diameter
    1.3mm
  • Height
    2.2mm