  • B57550G502H
B57550G502H
advertisement
Manufacturer No:
B57550G502H
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B57550G502H
Purchasing and Inquiry
B57550G502H Overview
B57550G502H Features
Package/Case: Bulk
5kOhm Resistance
3% Tolerance
B57550G502H Applications
There are a lot of EPCOS B57550G502H NTC Thermistors applications.
  • Battery packs
  • Refrigeration
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Temperature measurement and compensation
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Liquid Crystal Display
  • Heating systems
  • Temperature compensation of display contrast
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • Electronic Thermometers
Step5Bar-code shipping tag
B57550G502H
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Terminal Shape
    FLEXIBLE WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    3%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Resistance
    5kOhm
  • Terminal Finish
    Nickel (Ni)
  • Max Operating Temperature
    200°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power Rating
    32mW
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Lead Diameter
    200 μm
  • Rated Temperature
    25°C
  • Power Dissipation-Max
    32mW
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE SENSING
  • Thermal Sensitivity Index
    3480 K
  • Diameter
    1.3mm
  • Height
    2.2mm