  • B57551G1103H005
B57551G1103H005
advertisement
Manufacturer No:
B57551G1103H005
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B57551G1103H005
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
B57551G1103H005 Overview
Thermistors from NTC come in the form of a Bulk package. In order to make it more convenient, it has been included in the package Radial. For NTC thermistors, 200°C is the maximum operating temperature. Optimal reliability requires a minimum temperature of -55°C for NTC thermistors. These NTC thermistors have a total of 2 terminations. As a prerequisite for the NTC thermistors to function properly, the 2 pins must be connected.
B57551G1103H005 Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
10000Ohm Resistance
3% Tolerance
B57551G1103H005 Applications
There are a lot of EPCOS B57551G1103H005 NTC Thermistors applications.
  • Liquid Crystal Display
  • Temperature detection for CPU and memory device
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Temperature compensation of display contrast
  • Air-conditioning systems
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Mobile phones
  • Automotive electronics
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
Step5Bar-code shipping tag
B57551G1103H005
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Contact Plating
    Silver, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    FLEXIBLE WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Tolerance
    3%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Resistance
    10000Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    200°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C