  • B57560G1303F000
B57560G1303F000
advertisement
Manufacturer No:
B57560G1303F000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B57560G1303F000
Package:
Bead, Glass
Purchasing and Inquiry
B57560G1303F000 Overview
B57560G1303F000 Features
Package/Case: Tape & Reel (TR)
Operating Temperature: -55°C~200°C
30kOhm Resistance
Mounting Type: Through Hole
1% Tolerance
B57560G1303F000 Applications
There are a lot of TDK Electronics Inc. B57560G1303F000 NTC Thermistors applications.
  • Battery Packs and Portable Electronics
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Liquid Crystal Display
  • Automotive electronics
  • Temperature Regulation and Measurement
  • Temperature compensation of display contrast
  • CD players
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Electronic Thermometers
  • Electronic Thermometers
Step5Bar-code shipping tag
B57560G1303F000
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Bead, Glass
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    1%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Resistance
    30kOhm
  • Power Rating
    50mW
  • Lead Diameter
    300 μm
  • Resistance Tolerance
    ±1%
  • Resistance in Ω @ 25°C
    30k
  • B25/85
    3612K
  • B25/100
    3625K
  • Diameter
    2.3mm
  • Height
    4.1mm