  • B57621C222K62
B57621C222K62
advertisement
Manufacturer No:
B57621C222K62
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B57621C222K62
Package:
1206
Datasheet:
B57621C222K62
Purchasing and Inquiry
B57621C222K62 Overview
Thermistors from NTC come in the form of a Tape & Reel (TR) package. The 1206 package contains it for your convenience. NTC thermistors can operate reliably at 125°C because of their maximum operating temperature. A NTC thermistor can operate at a temperature of -55°C for reliability. A total of 2 terminations are on these NTC thermistors. To make the NTC thermistor operate properly, the 0 pins need to be connected together.
B57621C222K62 Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
2.2kOhm Resistance
10% Tolerance
B57621C222K62 Applications
There are a lot of EPCOS B57621C222K62 NTC Thermistors applications.
  • Liquid Level Sensing
  • Electronic Thermometers
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Automotive electronics
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
Step5Bar-code shipping tag
B57621C222K62
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Tolerance
    10%
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    2.2kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Power Rating
    300mW
  • Power Dissipation-Max
    300mW
  • Accuracy
    3 %
  • Thermal Sensitivity Index
    3040 K
  • Height
    1.3mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm