  • B57621C472M62
B57621C472M62
advertisement
Manufacturer No:
B57621C472M62
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B57621C472M62
Purchasing and Inquiry
B57621C472M62 Overview
There is a Tape & Reel (TR) package for NTC thermistors. A NTC thermistor operating at 125°C can operate reliably. Thermistors featuring NTC technology can be operated at temperatures down to -55°C for reliability. Throughout these NTC thermistors, there are 2 terminations. In order for the NTC thermistors to function correctly, the 2 pins must be connected.
B57621C472M62 Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
4.7kOhm Resistance
20% Tolerance
B57621C472M62 Applications
There are a lot of EPCOS B57621C472M62 NTC Thermistors applications.
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • CD players
  • Automotive Electronics
  • Refrigeration
  • Liquid Level Sensing
  • Temperature compensation of display contrast
  • Mobile phones
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Electronic Thermometers
Step5Bar-code shipping tag
B57621C472M62
  • Tolerance
    20%
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    4.7kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Power Rating
    300mW
    NTC THERMISTOR
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Power Dissipation-Max
    300mW
  • Accuracy
    3 %
  • Thermal Sensitivity Index
    3500 K
  • Height
    1.3mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm