  • B57621C5103J062
B57621C5103J062
advertisement
Manufacturer No:
B57621C5103J062
HK JDW NO:
3410-B57621C5103J062
Package:
Datasheet:
B57621C5103J062
Purchasing and Inquiry
B57621C5103J062 Overview
NTC thermistors can operate reliably at 125°C because of their maximum operating temperature. An NTC thermistor can operate reliably at temperatures as low as -55°C. NTC thermistors have a total of 2 terminals. It is necessary to connect the 2 pins of the NTC thermistors in order for them to function properly.
B57621C5103J062 Features
2 Pins
10kOhm Resistance
5% Tolerance
B57621C5103J062 Applications
There are a lot of EPCOS B57621C5103J062 NTC Thermistors applications.
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Temperature detection of battery cells
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Heating systems
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
  • Water heaters
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Refrigeration
Step5Bar-code shipping tag
B57621C5103J062
    Select All
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Power Dissipation-Max
    300mW
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Accuracy
    3 %
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Thermal Sensitivity Index
    3510 K
  • Height
    1.3mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    18.001947mg
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    10kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Power Rating
    300mW
  • Packing Method
    TR, BLISTER, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm