  • B57861S0103A050
B57861S0103A050
advertisement
Manufacturer No:
B57861S0103A050
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B57861S0103A050
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
B57861S0103A050 Overview
A NTC thermistor comes in a Bulk package. In order to make it as convenient as possible, it is included in the package Radial. The maximum operating temperature of 155°C allows for reliable operation of NTC thermistors. NTC thermistors can operate at a minimum temperature of -55°C without compromising reliability. It is necessary to connect the 2 pins to the NTC thermistors for them to function properly.
B57861S0103A050 Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
10kOhm Resistance
1% Tolerance
B57861S0103A050 Applications
There are a lot of EPCOS B57861S0103A050 NTC Thermistors applications.
  • Air-conditioning systems
  • Temperature measurement and compensation
  • Battery Packs and Portable Electronics
  • LCD compensation
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Temperature Regulation and Measurement
  • Temperature compensation of display contrast
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
  • Refrigeration
Step5Bar-code shipping tag
B57861S0103A050
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Silver
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    1%
  • Termination
  • Resistance
    10kOhm
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power Rating
    60mW
  • Lead Diameter
    250 μm
  • Diameter
    2.41mm
  • Length
    6.5mm