  • B57861S0104F040
B57861S0104F040
advertisement
Manufacturer No:
B57861S0104F040
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B57861S0104F040
Package:
Radial
Datasheet:
B57861S0104F040
Purchasing and Inquiry
B57861S0104F040 Overview
NTC thermistors comes in the package?of a Bulk. Radial includes it for your convenience. A maximum operating temperature of 155°C ensures that NTC thermistors can operate reliably. In order to ensure reliability, NTC thermistors should operate at -55°C as low as possible. NTC thermistors have a total of 2 terminals. It is necessary to connect the 2 pins of the NTC thermistors in order for them to function properly.
B57861S0104F040 Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
100kOhm Resistance
1% Tolerance
B57861S0104F040 Applications
There are a lot of EPCOS B57861S0104F040 NTC Thermistors applications.
  • Water heaters
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Automotive electronics
  • Temperature Regulation and Measurement
  • Temperature measurement and compensation
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
  • Temperature detection of battery cells
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Battery packs
Step5Bar-code shipping tag
B57861S0104F040
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Free Hanging
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Resistance
    100kOhm
  • Terminal Finish
    Silver (Ag) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Lead Length
    45mm
  • Power Dissipation-Max
    60mW