  • B57861S503H40
B57861S503H40
advertisement
Manufacturer No:
B57861S503H40
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B57861S503H40
Purchasing and Inquiry
B57861S503H40 Overview
There is a package of a Bulk in which NTC thermistors can be found. As a convenience, the package Radial includes it. NTC thermistors can operate reliably at 155°C due to their maximum operating temperature. It is recommended that NTC thermistors operate at a minimum temperature of -55°C for relibility reasons. Throughout these NTC thermistors, there are 2 terminations. It is necessary to connect the 2 pins to the NTC thermistors for them to function properly.
B57861S503H40 Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
50kOhm Resistance
3% Tolerance
B57861S503H40 Applications
There are a lot of EPCOS B57861S503H40 NTC Thermistors applications.
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Battery packs
  • Temperature compensation for crystal oscillator
  • Temperature detection of battery cells
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • Temperature detection for CPU and memory device
  • LCD compensation
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Liquid Level Sensing
Step5Bar-code shipping tag
B57861S503H40
  • Mount
    Free Hanging, Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Tolerance
    3%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    50kOhm
  • Terminal Finish
    Silver (Ag) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Power Rating
    60mW
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Lead Diameter
    250 μm
  • Power Dissipation-Max
    60mW
  • Accuracy
    1 %
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE SENSING
  • Thermal Sensitivity Index
    3760 K
  • Diameter
    2.41mm
  • Length
    6.5mm