  • B57862S0103F040
B57862S0103F040
advertisement
Manufacturer No:
B57862S0103F040
HK JDW NO:
3410-B57862S0103F040
Purchasing and Inquiry
B57862S0103F040 Overview
There is a package of a Bulk in which NTC thermistors can be found. There are 2 terminations on these NTC thermistors. It is imperative to connect the 2 pins of the NTC thermistors in order to make it work. A component of the electronic system is capable of absorbing power dissipation of 0.06W.
B57862S0103F040 Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
10kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.06W
1% Tolerance
B57862S0103F040 Applications
There are a lot of EPCOS B57862S0103F040 NTC Thermistors applications.
  • Heating systems
  • Temperature regulation and measurement
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
  • Temperature compensation for crystal oscillator
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Automotive Electronics
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • Water heaters
  • Electronic Thermometers
  • Battery packs
Step5Bar-code shipping tag
B57862S0103F040
    Select All
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Through Hole
  • Terminal Shape
    FLEXIBLE WIRE
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e3/e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Resistance
    10kOhm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.06W
  • Operating Temperature (Max)
    155°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C