  • B57863S0103G040
B57863S0103G040
advertisement
Manufacturer No:
B57863S0103G040
HK JDW NO:
3410-B57863S0103G040
Package:
Radial
Datasheet:
B57863S0103G040
Purchasing and Inquiry
B57863S0103G040 Overview
Bulk is the package size of NTC thermistors. The package Radial includes it for convenience. Temperatures below 155°C are required for reliable NTC thermistors. At -55°C, NTC thermistors are reliable. NTC thermistors have a total of 2 terminals. In order to make the NTC thermistors function properly, the 2 pins must be connected. In electronic components, 0.06W power dissipation is possible.
B57863S0103G040 Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
10000Ohm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.06W
2% Tolerance
B57863S0103G040 Applications
There are a lot of EPCOS B57863S0103G040 NTC Thermistors applications.
  • Battery packs
  • Automotive Electronics
  • Temperature Regulation and Measurement
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • Electronic Thermometers
  • LCD compensation
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Mobile phones
  • Temperature detection for CPU and memory device
  • Liquid Crystal Display
Step5Bar-code shipping tag
B57863S0103G040
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    FLEXIBLE WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    2%
  • JESD-609 Code
    e3/e4
  • Resistance
    10000Ohm
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.06W