  • B57871S0212F000
B57871S0212F000
advertisement
Manufacturer No:
B57871S0212F000
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B57871S0212F000
Purchasing and Inquiry
B57871S0212F000 Overview
Typically, NTC thermistors are packaged in a Bulk package. In the Radial package, it is included as a convenience. Temperatures of 155°C provide reliable operation of NTC thermistors. In order to ensure reliability, NTC thermistors can be operated at a minimum temperature of -55°C. These NTC thermocouples have 2 terminals. In order to make the NTC thermistors function properly, the 2 pins must be connected. There is the potential for the electronic component to absorb power dissipation of 0.06W.
B57871S0212F000 Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
2.1kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.06W
1% Tolerance
B57871S0212F000 Applications
There are a lot of EPCOS B57871S0212F000 NTC Thermistors applications.
  • Battery packs
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Heating systems
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Automotive electronics
  • Battery Packs and Portable Electronics
  • Mobile phones
  • Air-conditioning systems
  • Temperature detection of battery cells
Step5Bar-code shipping tag
B57871S0212F000
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    FLEXIBLE WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Resistance
    2.1kOhm
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.06W