  • B57875S0103F151
B57875S0103F151
advertisement
Manufacturer No:
B57875S0103F151
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B57875S0103F151
Package:
Bead
Purchasing and Inquiry
B57875S0103F151 Overview
Typically, NTC thermistors are packaged in a Tape & Reel (TR) package. It's in the Bead package for convenience. NTC thermistors are required to have a resistance tolerance of ±1% in order to function. When using NTC thermistors, the temperature should be set to -55°C~155°C to ensure reliable operation. As a prerequisite for the NTC thermistors to function properly, the 2 pins must be connected. A NTC thermistors can set no more than 60mW power.
B57875S0103F151 Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
Operating Temperature: -55°C~155°C
10kOhm Resistance
Mounting Type: Through Hole
1% Tolerance
B57875S0103F151 Applications
There are a lot of TDK Electronics Inc. B57875S0103F151 NTC Thermistors applications.
  • Automotive electronics
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
  • LCD compensation
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • CD players
  • Temperature regulation and measurement
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
Step5Bar-code shipping tag
B57875S0103F151
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Bead
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    1%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Resistance
    10kOhm
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Diameter
    400 μm
  • Power - Max
    60mW
  • Resistance Tolerance
    ±1%
  • Resistance in Ω @ 25°C
    10k
  • B Value Tolerance
    ±1%
  • B25/100
    3988K
  • Diameter
    2.5mm
  • Height
    5.5mm
  • Length
    10mm