  • B57885S103F3
B57885S103F3
advertisement
Manufacturer No:
B57885S103F3
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B57885S103F3
Package:
Radial
Datasheet:
B57885S103F3
Purchasing and Inquiry
B57885S103F3 Overview
It is common to find NTC thermistors packaged in the form of a Bulk. It is included in the Radial package for your convenience. NTC thermistors are reliable when operating at 155°C. NTC thermistors can operate at -55°C for relability. It is imperative to connect the 2 pins of the NTC thermistors in order to make it work.
B57885S103F3 Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
10kOhm Resistance
1% Tolerance
B57885S103F3 Applications
There are a lot of EPCOS B57885S103F3 NTC Thermistors applications.
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • Electronic Thermometers
  • Battery Packs and Portable Electronics
  • Compensation of pressure sensors
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Water heaters
  • Temperature measurement and compensation
  • Battery packs
  • Temperature compensation for crystal oscillator
  • Mobile phones
Step5Bar-code shipping tag
B57885S103F3
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    1%
  • Resistance
    10kOhm
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power Rating
    100mW
  • Depth
    3.5mm
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Diameter
    400 μm
  • Power Dissipation-Max
    100mW
  • Diameter
    3.5mm
  • Height
    7mm
  • Length
    3.5mm