  • B57891M0222J000
B57891M0222J000
advertisement
Manufacturer No:
B57891M0222J000
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B57891M0222J000
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
B57891M0222J000 Overview
Packaged with a Bulk are NTC thermistors. It is included in the Radial package for your convenience. In order for the NTC thermistors to function correctly, the 2 pins must be connected.
B57891M0222J000 Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
2.2kOhm Resistance
5% Tolerance
B57891M0222J000 Applications
There are a lot of EPCOS B57891M0222J000 NTC Thermistors applications.
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • LCD compensation
  • Mobile phones
  • Temperature compensation of display contrast
  • Electronic Thermometers
  • Compensation of pressure sensors
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • Medical Equipment and Apparatus
Step5Bar-code shipping tag
B57891M0222J000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    5%
  • Resistance
    2.2kOhm
  • Depth
    3.5mm