  • B57891M0222K053
B57891M0222K053
advertisement
Manufacturer No:
B57891M0222K053
HK JDW NO:
3410-B57891M0222K053
Purchasing and Inquiry
B57891M0222K053 Overview
NTC thermistors comes in the package of a Tape and Reel. This is included in package Radial for your convenience. The maximum operating temperature of 125°C allows for reliable operation of NTC thermistors. In order to keep their reliability up, NTC thermistors can operate at -40°C. A total of 2 terminations is present on these NTC thermistors. In order for the NTC thermistors to operate correctly, the 2 pins must be connected.
B57891M0222K053 Features
2 Pins
Package/Case: Tape and Reel
2.2kOhm Resistance
10% Tolerance
B57891M0222K053 Applications
There are a lot of EPCOS B57891M0222K053 NTC Thermistors applications.
  • Temperature regulation and measurement
  • CD players
  • Mobile phones
  • Electronic Thermometers
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Temperature compensation of display contrast
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Temperature detection for CPU and memory device
Step5Bar-code shipping tag
B57891M0222K053
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Silver, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Resistance
    2.2kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Power Rating
    200mW
  • Packing Method
    TR, CARDBOARD
  • Depth
    3.5mm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Thermal Sensitivity Index
    3900 K
  • Diameter
    3.5mm
  • Length
    3.5mm