  • B57891M0333K000
B57891M0333K000
advertisement
Manufacturer No:
B57891M0333K000
HK JDW NO:
3410-B57891M0333K000
Package:
Radial
Datasheet:
B57891M0333K000
Purchasing and Inquiry
B57891M0333K000 Overview
A NTC thermistor comes in a Bulk package. We have included it in the Radial package for your convenience. A NTC thermistor operating at 125°C can operate reliably. A NTC thermistor can operate at a temperature of -40°C for reliability. A total of 2 terminations are on these NTC thermistors. It is necessary to connect the 2 pins of NTC thermistors so that they can function.
B57891M0333K000 Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
33kOhm Resistance
10% Tolerance
B57891M0333K000 Applications
There are a lot of EPCOS B57891M0333K000 NTC Thermistors applications.
  • Temperature measurement and compensation
  • Liquid Level Sensing
  • Automotive electronics
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • LCD compensation
  • Electronic Thermometers
  • Water heaters
  • Automotive Electronics
  • Compensation of pressure sensors
Step5Bar-code shipping tag
B57891M0333K000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    33kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Depth
    3.5mm