  • B57891M1222K001
B57891M1222K001
advertisement
Manufacturer No:
B57891M1222K001
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B57891M1222K001
Purchasing and Inquiry
B57891M1222K001 Overview
B57891M1222K001 Features
2.2kOhm Resistance
10% Tolerance
B57891M1222K001 Applications
There are a lot of EPCOS B57891M1222K001 NTC Thermistors applications.
  • LCD compensation
  • Automotive electronics
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Compensation of pressure sensors
  • Temperature compensation for crystal oscillator
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Temperature Regulation and Measurement
  • Water heaters
  • CD players
Step5Bar-code shipping tag
B57891M1222K001
  • Tolerance
    10%
  • Termination
    Radial
  • Resistance
    2.2kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Power Rating
    200mW
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Diameter
    3.5mm
  • Length
    3.5mm