  • B58611K1100A003
B58611K1100A003
advertisement
Manufacturer No:
B58611K1100A003
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B58611K1100A003
Package:
8-DIP Module
Datasheet:
B58611K1100A003
Description:
AK2 Series Vented Gauge Pressure Sensor Wheatstone Bridge -30°C~85°C 1.45PSI (10kPa) Barbless ±2% 0 mV ~ 50 mV (5V) 10V
Step5Bar-code shipping tag
B58611K1100A003
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    8-DIP Module
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Series
    AK2
  • Published
    2009
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    Board Mount
  • Voltage - Supply
    10V
  • Output
    0 mV ~ 50 mV (5V)
  • Termination Style
    PC Pin
  • Output Type
    Wheatstone Bridge
  • Accuracy
    ±2%
  • Operating Pressure
    1.45PSI (10kPa)
  • Pressure Type
    Vented Gauge
  • Port Style
    Barbless
  • Port Size
    Male - 0.19 4.78mm Tube