  • B59100M1130A70
B59100M1130A70
advertisement
Manufacturer No:
B59100M1130A70
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B59100M1130A70
Package:
Radial
Datasheet:
B59100M1130A70
Purchasing and Inquiry
B59100M1130A70 Overview
For protection, PTC thermistors are packaged in Radial packages. PTC thermistors are packaged in the Bulk for the purpose of protecting them from damage. It is recommended to set the minimum operating temperature of the PTC thermistors at 0°C. In order for this thermistor to operate properly, the operating temperature cannot exceed 40°C. 2 terminations are present on the PTC thermistor. It has a total of 2 pins. A PTC thermistor could supply 30V voltage when it is in operation. Nominally, this thermistor can supply 30V voltage when it works. As for the DC circuit, these thermistors are rated for 30V.
B59100M1130A70 Features
Package / Case: Radial
Mount: PCB, Through Hole
Terminal Shape: FLEXIBLE WIRE
2 Pins
B59100M1130A70 Applications
There are a lot of EPCOS B59100M1130A70 PTC Thermistors applications.
  • Electronic Test Equipment
  • Cell Phones
  • Limit temperature monitoring
  • Motor control
  • Power Supply Modules
  • DC/DC converters
  • Temperature monitoring
  • Industrial
  • Notebook computers
  • Temperature compensation and sensing in Test and measuring equipment
Step5Bar-code shipping tag
B59100M1130A70
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    FLEXIBLE WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    100Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    40°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    550 OHM AT 130 DEG CEL
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Resistor Type
    PTC THERMISTOR
  • Lead Length
    510mm
  • Operating Supply Voltage
    30V
  • Lead Diameter
    420 μm
  • Voltage
    30V
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE SENSING
  • Diameter
    3mm
  • Height
    10mm
  • Length
    520mm