  • B72210S0321K101
B72210S0321K101
advertisement
Manufacturer No:
B72210S0321K101
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B72210S0321K101
Package:
Datasheet:
B72210S0321K101
Description:
VARISTOR, 50.0J, 320VAC
Step5Bar-code shipping tag
B72210S0321K101
    Select All
  • Additional Feature
    FLAME PROOF
  • HTS Code
  • Capacitance
    170pF
  • Subcategory
    VARISTOR
  • Voltage - Rated DC
    420V
  • Packing Method
    BULK
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Depth
    5.4mm
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Current Rating
    25A
  • Voltage - Rated AC
    320V
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.4W
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Length
    30mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    320V
  • Max Voltage Rating (DC)
    420V
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Max Surge Current
    2.5kA
  • Voltage Tolerance
    10%
  • Energy
    50 J
  • Varistor Voltage
    510V
  • Clamping Current
    25A
  • Voltage - Clamping
    840V
  • Diameter
    10mm
  • Thickness
    5.4mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C