  • B72220S2551K101
B72220S2551K101
advertisement
Manufacturer No:
B72220S2551K101
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B72220S2551K101
Package:
Metal
Datasheet:
Description:
Quantity:
In Stock : 1377
Step5Bar-code shipping tag
B72220S2551K101
    Select All
  • Clamping Current
    100A
  • Voltage - Clamping
    1.5kV
  • Height
    26mm
  • Width
    21.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Metal
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Weight
    5.000005g
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Metal Oxide
  • HTS Code
  • Capacitance
    410pF
  • Voltage - Rated DC
    745V
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    9mm
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Current Rating
    100A
  • Voltage - Rated AC
    550V
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Lead Pitch
    10mm
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    550V
  • Max Voltage Rating (DC)
    745V
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Max Surge Current
    10kA
  • Voltage Tolerance
    10%
  • Varistor Voltage (Max)
    1.001kV
  • Energy
    360 J
  • Varistor Voltage (Min)
    819V
  • Varistor Voltage
    910V