  • B72530V0400K062
B72530V0400K062
advertisement
Manufacturer No:
B72530V0400K062
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B72530V0400K062
Package:
1210
Datasheet:
Description:
Quantity:
In Stock : 16711
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
B72530V0400K062
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    1210
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Packaging
    Tape and Reel
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    500pF
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    2.5mm
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.01W
  • Max Voltage Rating (AC)
    40V
  • Terminal Placement
    DUAL
  • Max Voltage Rating (DC)
    56V
  • Max Surge Current
    250A
  • Voltage Tolerance
    10%
  • Energy
    2.3 J
  • Varistor Voltage
    68V
  • Clamping Current
    2.5A
  • Voltage - Clamping
    110V
  • Length
    3.2mm