  • B72542V3140S572
B72542V3140S572
advertisement
Manufacturer No:
B72542V3140S572
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B72542V3140S572
Package:
2220 (5750 Metric)
Datasheet:
B72542V3140S572
Step5Bar-code shipping tag
B72542V3140S572
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2220 (5750 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q200
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Silver/Platinum (Ag/Pt) - with Glass frit
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
    VARISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Number of Circuits
    1
  • Varistor Voltage (Max)
    27.5V
  • Energy
    25J
  • Varistor Voltage (Min)
    22.5V
  • Varistor Voltage (Typ)
    25V
  • Maximum AC Volts
    14V
  • Maximum DC Volts
    16V