  • B72580V0600S172
B72580V0600S172
advertisement
Manufacturer No:
B72580V0600S172
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B72580V0600S172
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
B72580V0600S172
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Packaging
    Tape and Reel
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Silver/Palladium (Ag/Pd)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    400pF
  • Voltage - Rated DC
    85V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    3.2mm
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Current Rating
    5A
  • Voltage - Rated AC
    60V
  • Case Code (Metric)
    4532
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.015W
  • Case Code (Imperial)
    1812
  • Max Voltage Rating (AC)
    60V
  • Terminal Placement
    DUAL
  • Max Voltage Rating (DC)
    85V
  • Max Surge Current
    400A
  • Voltage Tolerance
    19%
  • Varistor Voltage
    100V
  • Clamping Current
    45A
  • Voltage - Clamping
    200V
  • Energy Absorbing Capacity-Max
    2.2 J
  • Height
    2.5mm
  • Length
    4.5mm
  • Width
    3.2mm