  • B78108S1103K000
B78108S1103K000
advertisement
Manufacturer No:
B78108S1103K000
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B78108S1103K000
Package:
Datasheet:
B78108S1103K000
Description:
EPCOS B78108S1103K Axial Leaded High Frequency Inductor, RF Choke, B78108S BC Series, 10 H, 680 mA, 0.49 ohm,10%
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
B78108S1103K000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    TUBULAR PACKAGE
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    490mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Flame Retardant
  • Current Rating
    680mA
  • Military Standard
    Not
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Lead Length
    25mm
  • Lead Diameter
    0.8 mm
  • Inductance
    10 μH
  • Test Frequency
    1MHz
  • Max DC Current
    680mA
  • Frequency - Self Resonant
    35MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Lead/Base Style
    Axial
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    70
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    70
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    490mOhm
  • Inductance Tolerance
    10%
  • Inductance-Nom (L)
    10 μH
  • DC Current
    680mA
  • Length
    11.5mm