  • B81141C1224M000
B81141C1224M000
advertisement
Manufacturer No:
B81141C1224M000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B81141C1224M000
Datasheet:
B81141C1224M000
Description:
B81141 0.22μF Film Capacitor ±20% Radial PC Pins 440V-AC Polyester, Metallized
Quantity:
In Stock : 922
Step5Bar-code shipping tag
B81141C1224M000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B81141
  • Size / Dimension
    1.240Lx0.492W 31.50mmx12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    EMI, RFI Suppression
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.22μF
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Voltage - Rated AC
    440V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Height Seated (Max)
    0.846 21.50mm