  • B82144B1824J
B82144B1824J
advertisement
Manufacturer No:
B82144B1824J
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B82144B1824J
Package:
Datasheet:
B82144B1824J
Description:
B82144B1824J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from EPCOS stock available at Utmel
Step5Bar-code shipping tag
B82144B1824J
  • Inductance
    820 μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • Frequency - Self Resonant
    2.4MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    20
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    3.7Ohm
  • Rated Current-Max
    0.31A
  • Inductance-Nom (L)
    820 µH
  • DC Current
    310mA
  • Special Feature
    Q IS MEASURED AT 0.796 MHZ
  • Height Seated (Max)
    14.5034mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    TUBULAR PACKAGE
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Wirewound
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 14 INCH
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Tubular
  • Current Rating
    310mA
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Diameter
    0.8 mm