  • B82724A2501N001
B82724A2501N001
advertisement
Manufacturer No:
B82724A2501N001
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B82724A2501N001
Description:
Common Mode Filters / Chokes RING CORE CHOKE 2X82MH 0.5A
Step5Bar-code shipping tag
B82724A2501N001
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    4
  • Weight
    31.000005g
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Tolerance
    30%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    4
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    2.3Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Packing Method
    Tray
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    2
  • Depth
    32.6mm
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    500mA
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    15mm
  • Lead Diameter
    700 μm
  • Inductance
    82 mH
  • Test Frequency
    10kHz
  • Max DC Current
    500mA
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL IN-LINE
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    2.3Ohm
  • Inductance Tolerance
    30%
  • Inductance-Nom (L)
    82000 μH
  • DC Current
    500mA
  • Height
    33.2mm
  • Length
    31.3mm
  • Width
    18.5mm