  • BAB1160R500KE
BAB1160R500KE
advertisement
Manufacturer No:
BAB1160R500KE
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-BAB1160R500KE
Package:
Radial, Rectangular Case
Datasheet:
BAB1160R500KE
Description:
RES CHAS MNT 0.5 OHM 10% 500W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BAB1160R500KE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Rectangular Case
  • Mounting Feature
    Flanges
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    BA
  • Size / Dimension
    6.299Lx3.740W 160.00mmx95.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Resistance
    500mOhm
  • Composition
    Wirewound
  • Power Rating
    500W
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Lead Style
    Wire Leads
  • Coating, Housing Type
    Aluminum
  • Height Seated (Max)
    1.181 30.00mm