  • BAS3007ARPPE6327HTSA1
BAS3007ARPPE6327HTSA1
advertisement
Manufacturer No:
BAS3007ARPPE6327HTSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-BAS3007ARPPE6327HTSA1
Package:
TO-253-4, TO-253AA
Purchasing and Inquiry
BAS3007ARPPE6327HTSA1 Overview
In this device, the forward voltage is 900mA.BAS3007 refers to a base part number that can be used to identify several related parts.A TO-253-4, TO-253AA package is a type of electronic component.Surface Mount is the mounting method for the device.Keeping it at 150°C TJ ensures its normal operation.Bridge rectifier can support a maximum output voltage of 0.9A.Powering this device is provided by a reverse voltage peak of 350μA.
BAS3007ARPPE6327HTSA1 Features
900mA forward voltage
forward voltage of 900mA
TO-253-4, TO-253AA package
operating at a temperature of 150°C TJ
the maximum output voltage of 0.9A
peak reverse voltage of 350μA
a reverse voltage peak of 350μA
BAS3007ARPPE6327HTSA1 Applications
There are a lot of Infineon Technologies BAS3007ARPPE6327HTSA1 applications of bridge rectifiers.
  • Welding equipment
  • SCR power bridges for solid state starters
  • Crowbar systems for motor drives
  • Uninterruptible power supplies – SCR transfer switches and input rectifiers
  • Supplies for DC power equipment
  • Solid state SCR based switches
  • High temperature and rectifiers
  • Electrically isolated aluminum case
  • Welding systems – Input rectifiers and fast recovery diodes
  • Electroplating systems – Input SCRs and output rectifiers
Step5Bar-code shipping tag
BAS3007ARPPE6327HTSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-253-4, TO-253AA
  • Number of Pins
    4
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Technology
    Standard
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    BAS3007
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    Single Phase
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    350μA @ 30V
  • Forward Current
    900mA
  • Output Current-Max
    0.9A
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Forward Voltage
    700mV
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    350μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    21V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    5A
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    5A
  • Voltage - Peak Reverse (Max)
    30V
  • Breakdown Voltage-Min
    30V
  • Height
    900μm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.3mm