  • BAS40-04-7-F
BAS40-04-7-F
advertisement
Manufacturer No:
BAS40-04-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-BAS40-04-7-F
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
BAS40-04-7-F
Purchasing and Inquiry
BAS40-04-7-F Overview
A forward voltage of 1V will enable the device to operate.0.2A is the maximum output voltage array can support.This device will operate when the forward voltage is set to 40mA.An approximate capacitance of 4pF farads is present in this device.There is a reverse voltage peak of 20nA on devices like this one.A derivative of the primary action of this electronic or electrical device is the creation of 350mW in the form of heat (energy loss).A device like this produces the most 350mW heat (energy loss or waste).
BAS40-04-7-F Features
1V forward voltage
a maximum output voltage of 0.2A
4pF farads
a peak voltage of 20nA
a reverse voltage peak of 20nA
BAS40-04-7-F Applications
There are a lot of Diodes Incorporated BAS40-04-7-F applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • General Rectification
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Battery chargers
  • Rectifiers for UBS
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • Crowbar applications
Step5Bar-code shipping tag
BAS40-04-7-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    7.994566mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Capacitance
    4pF
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Power Rating
    350mW
  • Max Power Dissipation
    350mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    BAS40-04
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Speed
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    200nA @ 30V
  • Power Dissipation
    350mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 40mA
  • Forward Current
    40mA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~125°C
  • Output Current-Max
    0.2A
  • Current - Average Rectified (Io)
    200mA DC
  • Forward Voltage
    1V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    40V
  • Average Rectified Current
    200mA
  • Reverse Recovery Time
    5 ns
  • Peak Reverse Current
    20nA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    40V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    600mA
  • Reverse Voltage
    40V
  • Diode Configuration
    1 Pair Series Connection
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    600mA
  • Max Junction Temperature (Tj)
    125°C
  • Height
    1.1mm
  • Length
    3.05mm
  • Width
    1.4mm